BEL KAYMASI
(Spondylolisthesis)

 Bel kayması, omurga kemiklerinin birbirleri üzerinde öne ya da arkaya doğru kaymış olmasıdır. Tıp dilinde bel kayması için spondylolisthesis terimi kullanılmaktadır. Bel kayması olması durumunda omurga kanalı içinden geçen omurilik ve sinirler gerilebilir, sıkışıp baskı altında kalabilirler.

ANATOMİ

Omurganız, birbirinin üstünde bulunan vertebralar adı verilen 24 küçük dikdörtgen kemikten oluşur. Bu kemikler omuriliği koruyan bir kanal oluşturmak için bağlanır.

Spondilolistezis lomber omurgada oluşur. Alt sırttaki beş vertebra omurganın lomber bir parçasıdır.

Omurganızın diğer kısımları şunlardır:

Omurilik ve sinirler. Bu “elektrik kabloları” beyin ve kas arasındaki mesajları taşıyan omurilik kanalından geçer.  Sinir kökleri vertebra deliklerinden omurgadan ayrılır.

Faset eklemleri. Vertebraların arka kısmı arasında istikrar sağlayan ve omurganın hareketini kontrol etmeye yardımcı olan küçük eklemler bulunur.  Faset eklemler denge ve sağlamlık (stabilite) sağlar ve omurgaya eğilip bükülme özelliği verirler.

İntervertebral diskler. Vertebralar arasında esnek intervertebral diskler bulunur. Bu diskler düz, yuvarlak ve yaklaşık yarım inç kalınlığında. İntervertebral diskler vertebraları yumuşatır ve yürürken veya koşarken amortisörler gibi çalışır.

SPONDİLOLİSTEZİSİN NEDENLERİ

Spondilolistezis  nedenleri – omurgada konjenital anomaliler, travmatik yaralanmalar, atletik aktivite, ağır egzersiz ve kuvvet egzersizleri, dejeneratif değişiklikler yapan çocuklar ve gençlerde ortaya çıkabilir.

 BELİRTİLER

Spondilolistezis ağrısı alt sırtınızın merkezinde başlar ve aşağı doğru yayılır. Birçok durumda, spondilolistezis olan hastalar belirgin semptomlara sahip değildir. ilgisiz bir yaralanma veya durum için yapılıncaya kadar bile tespit edilemez.Belirtiler ortaya çıktığında, en yaygın semptom bel ağrısıdır.

* Kas gerginliği hissi;

* Kalça, bacak ve sakral ağrı;

* Dinlenme sırasında ağrı azalır;

Spondilolistezis olan hastalarda, kas spazmları da dahil olmak üzere ek belirtilere ve semptomlara neden olabilir:

* Arka sertlik;

* Doğrulma ve yürümede zorluk;

Spondilolistezis olan hastalar bir veya iki bacakta uyuşma veya zayıflık gösterebilir. Bu semptomlar, omurilik sinirinin köküne baskı sonucu, çünkü omurilik kanalından bir kırığın yakınında çıkar.

SPONDİLOLİSTEZİS  SINIFLANDIRILMASI

Meyerding’in sınıflandırmasının temeli, taban çizgisine göre omurun yukarısındaki yer değiştirme derecesidir.

 • 1 sınıf– omurun yer değiştirmesi % 0.25’ten fazla değildir;
 • 2 snıf – vertebra deplasmanı % 0.5’den fazla değil;
 • 3 sınıf – Omurga yer değiştirmesi % 0,75’ten fazla değildir;
 • 4 sınıf – omurların% 0,75’ten daha fazla yer değiştirmesi;
 • 5sınıf – omurun ön tarafındaki tam yer değiştirmesi;

SPONDİLOLİSTEZİSİN TANISI 

Profesör hastanın fizik muayenesini yapar – ağrılı bölgelerin palpasyonu, tendon reflekslerinin kontrolü, cilt hassasiyeti, kas kuvveti, sinir kökü gerginliği kontrol eder.

Tanıyı onaylamak için ek inceleme yöntemleri yapmak gerekir. Spondilolizisin en bilgilendirici yöntemleri spinal radyografiler ve nükleer manyetik rezonans görüntüleridir (MRG). Radyografide spondilolistezisin derecesini ortaya çıkarabilir ve nükleer manyetik rezonansın performansı, omurilik ve hastalık sürecine katılabilecek sinir köklerinin durumunu değerlendirmeyi sağlar.

TEDAVİ
Özel hastanemiz EKOL nitelikli bir sağlık ekibine sahiptir. Profesör Dr. EROL YALNIZ  size hastalığın iyi tanısı, hazırlık ve profesyonel tedavisini garanti eder.Spondiloliz tedavisi, omurilik kararsızlığı veya sinir köklerinin sıkışması ile ilişkili ağrıyı tedavi etmek için bir algoritma ile gerçekleştirilir. Ameliyat için endikasyon konservatif tedavinin ağrı sendromu tedavisinde etkisizliğidir.

Cerrahi tedavi – post enstrümantasyon
Spinal füzyon esasen bir “kaynak” işlemidir. Temel fikir, etkilenen omurları sert bir kemikte işlem görmeleri için birleştirmektir. Birleştirme, zarar görmüş omurlar arasındaki hareketi ortadan kaldırır ve çok yönlülük alır. Teori, omurganın ağrılı kesimi hareket etmezse, incinmemesi gerektiğidir.

Cerrahi tedavide kayma bölgesindeki sinirler serbestleştirilir ve omurlar birbirine sabitlenerek kaymanın ilerlemesi önlenmiş olur. Ameliyat işlemi önden veya arkadan ya da her iki taraftan yapılabilir. Ameliyat sonrası uygulanan rehabilitasyon programları ile iyileşme süreci desteklenir. Hastaneden çıkmadan hastalarımıza yataktan kalkma, yürüme ve merdiven çıkma gibi günlük hareketler detaylı olarak öğretilir. Hastanede yatış süreniz 3 gündür.

Kontraindikasyonlar:

 • akut veya kronik enfeksiyonlar;
 • Kullanılan malzemeye toleranssızlık;
 • osteoporoz, osteopeni, osteomiyelit gibi kemik hastalıkları;
 • ameliyat sırasında kötüleşebilecek kötü tıbbi veya psikolojik durum;
 • kanal içi anormallikler (diyastomyelia vb.);
 • pedikülde bir anormallik varsa;

Hakkımda

Prof. Dr. Erol YALNIZ
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Çalışma Saatleri

Pzt - Cuma 8.30 am - 06.00 pmCmts: 08.30 am - 1.00 pmPazar: Kapalı

İletişim

Tel: 90 (284) 236 10 10Özel Ekol Hastanesi, Edirne,,TRYön Tarifi