BOYUN FITIĞI

Servikal Disk herniasyonunun tanımı -omurgayı oluşturan kemiklerin arasındaki diskin zamanla zayıflamasıyla disk içeriği (pulpus nucleus) dışarıya doğru fırlar. Fıtıklaşma sonucu sinir kökü ya da omuriliğin üzerine baskı oluşabilir. Bu patolojinin nedeni, intervertebral oluşumların (osteokondroz) kıkırdak dokusunun distrofik değişiklikleri, düzensiz bir yük altında omurga üzerindeki yaralanmalar veya etkiler nedeniyle disk fibröz halkanın kopmasıdır.

DİSK ANATOMİSİ

Omurganız vertebra adı verilen 24 hareketli kemikten oluşur. Servikal omurga başınızın ağırlığını korur ve başınızı ileri ve geri, yan yana bükmenizi ve 180 derece döndürmenizi sağlar. C1’den C7’ye kadar numaralandırılmış 7 servikal vertebra var. Vertebralar, vertebra sürtünmesini önlemek için amortisörler gibi davranan disklerle ayrılır. Diskin dış halkasına halka denir. Her vertebra gövdeleri arasında tutturulmuş lifli bantlar vardır. Her disk, çekirdek adı verilen jel dolu bir merkeze sahiptir (pulpus nukleus). Her disk seviyesinde, bir çift spinal sinirler omurgadan çıkar ve vücuda dallanır. Omurilik ve omurilik sinirleri, mesajların veya dürtülerin iletilmesine izin veren bir “telefon” olarak hareket eder.

SERVİKAL HERNİA NEDİR?

Fıtıklı disk, diskin jel benzeri merkezi sabit disk duvarında (halka) bir boşlukla yırtıldığında ortaya çıkar (şek. 1). Jel materyali omurilik sinirlerini tahriş eder ve kimyasal tahrişe neden olur. Ağrı, omurilik sinirinin iltihaplanmasının ve fıtıkların intervertebral disk basıncından kaynaklanan şişmenin bir sonucudur.

Şek. 1 normal disk ve fıtık intervertebral disk. Pulpus nukleus disk boşluğuna taşar ve spinal siniri sıkıştırır.

Servikal Fıtık disk tanımlamak için çeşitli terimler kullanılabilir. Dışbükey disk (dışbükeylik) disk alanı bozulmadan kaldığında ortaya çıkar, ancak sinirlere baskı yapabilen bir dış oluşturur. Gerçek fıtıklı disk (yırtık veya kaymış disk olarak da bilinir), disk halkası çatladığında, jel tam merkezinin sıkışmasına izin verir. Bazen fıtık o kadar ağır ki, gevşek bir parça ortaya çıkıyor, bu da parçanın disk tarafından tamamen kırıldığı ve omurilik kanalında olduğu anlamına geliyor.

BOYUN FITIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Fıtık diskinin belirtileri fıtık bölgesine ve ağrıya kendi ağrı kapasitenize bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Fıtık kritik boyutlara ulaştığında, omurilik kanalının yapılarının sıkışması oluşur ve belirgin bir ağrı ve nörolojik semptomatoloji gelişir.v spontan şidetli boyun ağrısı ve (veya) ekstremitelerin üst kısmı;

 • baş ve el ile hareket kısıtlaması göstergisi;
 • parmak karıncalanması;v baş ağrısı;
 • yüksek kan basıncı;
 • üst omuz kemerindeki kas zayıflığı;
 • kas krampları (kaslar kontrol edilemez hale gelir);
 • biceps ve triceps kasların güçsüzlüğü;
 • kalp hastalığı olan insanlar kalp ağrısını şiddetlendirebilir.  

DİSK HERNİSİNİN LOKALİZASYONU

 • C2-C3 lokalizasyonu. Boynundaki fıtık disk 2 ve 3 vertebra arasında bir disk içerisinde oluşursa, hasta baş ağrısı, dilin uyuşması ve hareketliliğinin bozulması, “boğazda topak” hissi, kafa hareketlerinin zorluğu ile ilgilidir. Buna ek olarak, çeşitli göz problemleri ortaya çıkabilir.
 • C3-C4 lokalizasyonu. 3 ve 4 servikal vertebra arasındaki fıtık belirtileri: boyun ağrısı, klavikula, kafa hareketlerinin sınırlandırılması ve omuzlarınızı kaldırmaya çalışırken aşırı ağrı hissi.
 • C4-C5 lokalizasyonu. Fıtık burada oluşursa, hasta omuzlarında, özellikle deltoid kas ve kürek kemik bölgesinde,  ağrı ve zayıflık hisseder. Bu yerlerde karıncalanma da olabilir. Kolunuzu yukarı kaldırmaya çalışırken semptomlar artar.
 • C5-C6 lokalizasyonu. Bu seviyede olan fıtık için, dirsek bölgesinde ellerin yan yüzeyinde ağrı ve karıncalanma ile karakterizedir. Hasta bicepste ağrı, uyuşma, baş ve işaret parmağının şişme ve karıncalanma olur.
 • C6-C7 lokalizasyonu. 6 ve 7 servikal vertebra arasındaki fıtıklı insanlarda, omzun arka kısmı, kısmen önkol, arka taraftaki kollar ve orta ve isimsiz parmaklar ağırır ve uyuşur. Hastanın elini yumruğuna bükmesi ve ters hareket etmesi zordur.

SERVİKAL FITIK NEDENLERİ NELERDİR?

Diskler, yaralanma, yanlış ağırlık kaldırma nedeniyle şişkinlik, fıtık olabilir veya kendiliğinden ortaya çıkabilir. Yaşlanma önemli bir rol almaktadır. Yaşlandıkça, diskleriniz kurur ve daha sertleşir. Diskin sert lifli dış duvarı gevşetebilir.Nukleus pulpus, disk duvarındaki yırtılma yoluyla şişebilir, çatlayabilir ve sinire dokunduğunda ağrıya neden olabilir. Genetik, sigara içme ve bir dizi profesyonel ve rekreasyonel aktivite, erken disk dejenerasyonuna neden olur.

TANI NASIL KONUR?

Boynunuzda bir fıtığınız varsa, bize danışabilirsiniz. Profesör Dr. EROL YALNIZ  Özel Ekol Hastanemizde size iyi bir fıtık teşhisi ve tedavisini garanti eder. Profesör, semptomlarınızı, önceki yaralanmalarınızı veya durumlarınızı anlamak ve herhangi bir yaşam tarzı alışkanlığının ağrıya neden olup olmadığını belirlemek için tam anamnez alır. Daha sonra ağrı kaynağını ve kas güçsüzlüğü veya uyuşma testini belirlemek için fizik muayene yapılır. Teşhis MR tarafından onaylanır.Manyetik rezonans görüntüleme (MR) taraması, omurganızın yumuşak dokuları hakkında ayrıntılı bir fikir vermek için manyetik alan ve radyo frekansı dalgaları kullanan invaziv olmayan bir testtir. MR, hangi diskin hasar gördüğünü ve herhangi bir sinir sıkışması olup olmadığını belirleyebilir. Ayrıca kemik büyümesi, omurilik tümörleri veya apseler tespit edebilir.

SİZİ NASIL BİR TEDAVİ BEKLİYOR?

Disk hernisi olan çoğu insan ameliyata ihtiyaç duymaz. Dinlenme ve diğer tedaviler 4-6 hafta boyunca semptomları iyileştirmeye başlamalıdır. Ancak ağrınız iyileşmezse, cerrahi bir seçenek gerekir.

Ameliyat endikasyonları:* Ağrı kesicilerden ve  fizik tedavisinden  sonuç yoksa. * Semptomlarınız kötüleşmeye devam ederse . * Oturup, kalkma veya yürüme ile ilgili sorunlarınız varsa.* Bağırsak veya mesane kontrolünüz yoksa .

Cerrahi yöntemler

Servikal disk cerrahisine en yaygın yaklaşım ön (boynun ön kısmı) ‘ dir. Stenoz gibi diğer durumlar için dekompresyon gerekiyorsa arka yaklaşım yapılabilinir.

Ön servikal diskektomi ve füzyon( ASDF): cerrah boynun önünde küçük bir kesi yapar. Boyun, damar ve sinir kasları, kemik vertebralarını ve diskleri tespit etmek için yanlara doğru hareket eder. Sinire bastırılan yırtık diskin bir kısmı çıkarılır. Fıtık malzemeyi çıkardıktan sonra, disk alanı füzyon oluşturmak için kemik grefti veya hücre ile doldurulabilir. Birleştirme, iki veya daha fazla kemik birleştirme işlemidir. Zamanla, greft, bir katı kemik parçası yapmak için üst ve alt vertebralarla karışacaktır. Metal plakalar ve vidalar sentez ve belki de daha iyi erime hızı sırasında istikrarı sağlamak için kullanılabilir.

Yapay disklerin değiştirilmesi: ön diskektomi sırasında, diskin hasar gören eklem alanına doğal hareketini taklit eden hareketli bir cihaz uygulanır. Füzyon hareketi ortadan kaldırırken yapay disk hareketi korur. Metal ve plastikten yapılmış kalça ve Diz eklemlerinin implantlarına benziyorlar. ASDF ile karşılaştırıldığında yapay disk için sonuçlar benzerdir, ancak servikal disk değişimi hareketi korur ve komşu hastalık seviyelerinden kaçınabilir, ancak yine de hipotez kalır ve henüz kanıtlanmamıştır.

Minimal invaziv mikroendoskopik diskektomi: cerrah boynunun arkasından küçük bir kesi yapar. Genişleticiler olarak adlandırılan küçük tüpler, tünelin vertebraya doğru genişlemesi için çap artışı ile kullanılır. Kemik kısmı sinir kökü ve diski tespit etmek için çıkarılır. Cerrah yırtık diski çıkarmak için endoskop veya mikroskop kullanıyor. Bu yöntem, geleneksel diskektomiden daha az kas yaralanmasına neden olur.

Arka servikal diskektomi: cerrah boynunun arkasındaki 1-2 inçlik bir kesi yapar. Hasar görmüş bir diske ulaşmak için, vertebra kasları kesilir ve kemik omurgasını ortaya çıkarmak için yanlara doğru hareket eder. Kemik kemerinin bir kısmı sinir kökü ve disk alanına ulaşmak için çıkarılır. Spinal siniri sıkıştıran yırtık diskin bir kısmı hafifçe çıkarılır. Sinir köklerinin omurgadan çıktığı alanlar genellikle gelecekteki sıkışmayı önlemek için artar. Ameliyat 60-90 dakika arası sürebilir. Cerrahi tedavi ardından hasta servis yatağına çıkartırılır. Ağırlarınızı gidermek için profesör gerekli tedaviyi düzenler. Hastanede yatış şüreniz 3-4 gündür.

Hakkımda

Prof. Dr. Erol YALNIZ
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Çalışma Saatleri

Pzt - Cuma 8.30 am - 06.00 pmCmts: 08.30 am - 1.00 pmPazar: Kapalı

İletişim

Tel: 90 (284) 236 10 10Özel Ekol Hastanesi, Edirne,,TRYön Tarifi