LOMBER DAR KANAL
(Spinal stenosis)

 Lomber dar kanal (Spinal Stenoz) İlerleyen yaşla, omurlar arasındaki diskler süngerimsi yapılarını kaybederek daha az su içermeye başlar. Bu olay disk yüksekliğinin azalmasına ve sertleşen diskin spinal (omurilik) kanalına doğru bombeleşmesine sebep olur. Omurilik bacaklara duyu ve kuvvet veren sinirleri taşır.
Spinal stenoz, omurganızda dolaşan sinirler üzerinde baskı uygulayabilen omurganızdaki alanların daralmasıdır. Spinal stenoz en çok bel ve boyun bölgesinde sık görülür.

Spinal stenozu olan bazı kişilerin hiçbir belirti olmayabilir. Bazıları ise ağrı, karıncalanma ve kas güçsüzlüğü yaşayabilir. Belirtiler zamanla kötüleşebilir.

Spinal stenoz, en sık osteoartrit ile ilişkili omurga aşınmasındaki değişikliklerden kaynaklanır. Şiddetli spinal stenoz vakalarında, omurilik veya sinirler için ekstra alan yaratmak için ameliyat önerilir.

STENOZ ÇEŞİTLERİ

Spinal stenoz tipleri durumun omurgada olduğu yere göre sınıflandırılır. Birden fazla tip olabilir. İki ana spinal stenoz türü vardır:

 • Servikal stenoz. Bu durumda, omurganın boynundaki kısmı daralır.·
 • Lomber stenoz. Bu durumda, daralma, omurganın arka kısmında alt sırtta meydana gelir. Bu spinal stenozun en yaygın şeklidir.  

BELİRTİLER

Birçok insan MRG’de spinal stenoz sonucu var ancak semptomları olmayabilir. Oldukları zaman, genellikle yavaş yavaş başlar ve zamanla kötüleşir. Belirtiler darlığın bulunduğu yere ve hangi sinirlerin etkilendiğine bağlı olarak değişir.

Boyunda (servikal vertebra) stenozun belirtileri:

 • Elde, ayakta gevşeme veya uyuşma;
 • Eldeki zayıflık, ayak;
 • Yürüme ve denge sorunları;
 • Boyunda ağrı;
 • Ciddi durumlarda, bağırsak veya mesane fonksiyon bozukluğu (idrar kaçırma aciliyeti);

Alt sırtta (bel omurga) stenozun belirtileri:

 • ayaklarda gevşeme veya uyuşma;
 • ayaklarda zayıflık;
 • uzun süre ayakta dururken veya yürürken bacaklardan birinin veya her ikisinin üzerinde ağrı veya kramplar;
 • Sırt ağrısı;

NEDENLER

 Bazı insanlar küçük spinal dar kanalla doğar. Ancak çoğu spinal stenoz, omurgadaki açık alanı daraltmak için bir şey olduğunda ortaya çıkar.

Spinal stenozun nedenleri şunları içerebilir:

 • Kemiklerin büyümesi. Spinal kemiklerin osteoartritinde aşınma ve yıpranma hasarları, spinal kanalda yetişebilecek kemikli dalların oluşumuna neden olabilir. Genellikle yetişkinleri etkileyen bir kemik hastalığı olan Paget hastalığı, omurganın kemiklerinde de aşırı büyümeye neden olabilir.
 • Fıtıklaşmış diskler. Omurlar arasında amortisör görevi gören yumuşak yastıklar, genellikle yaşla birlikte yaşarlar. Diskin dışındaki çatlaklar, yumuşak iç malzemenin bir kısmının kaçmasına ve omurganın veya sinirlerin bastırılmasına izin verebilir.
 • Kalın Bağlantılar. Omurganızın kemiklerini bir arada tutan sert kordonlar zamanla sert ve kalın olabilir. Bu kalınlaşmış bağlantılar omurga kanalında şişebilir.
 • Tümörler. Omurilikte, omuriliği örten zarlarda ya da omurilik ile omurlar arasındaki boşlukta anormal büyüme oluşabilir. Yaygın değildir ve omurgayı MRG görüntülerken tanımlanabilirler.
 • Omurilik yaralanmaları. Araç kazaları ve diğer yaralanmalar bir veya daha fazla omurun burkulması veya kırılmasına neden olabilir. Bir vertebra kırığının yerinden olmuş kemiği, spinal kanalın içeriğine zarar verebilir. Sırtın çalışmasından hemen sonra yakındaki dokunun şişmesi, omurilik veya sinirler üzerinde de baskı oluşturabilir.

RİSK FAKTÖRLERİ

Omur darlığı olan çoğu kişi 50 yaşın üzerindedir. Dejeneratif değişiklikler, gençlerde spinal stenoza neden olabilir, ancak diğer nedenler de göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlar arasında travma, skolyoz gibi omurganın doğuştan deformasyonu ve vücutta kemik ve kasların gelişimini etkileyen genetik bir hastalık vardır. Spinal görüntü bu nedenleri ayırt edebilir.

KOMPLİKASYONLAR

Nadir durumlarda, tedavi edilmeyen şiddetli spinal stenoz ilerleyebilir ve kalıcı olabilir:

 • sertlik
 • zayıflık
 • denge sorunları
 • idrar kaçırma
 • felç

TANI
Stenozun etkin tedavisi için karmaşık tanı yapılması gerekir, çünkü koşullar genellikle başka hastalıklardan da kaynaklanır.Nükleer manyetik rezonans, stenoz tedavisinin temelini oluşturan görüntüleme çalışmalarının en güvenlisidir. İskelet, omurga, sinirler, beyin, eklemler, kaslar, yumuşak dokular, vb. Radyo dalgaları tarafından oluşturulan bir manyetik alan kullanılır. Çalışmanın amacına göre, hasta tarayıcıya kayan bir masaya uzanırken işlem 15-30 dakika arasında sürmektedir.

CERRAHİ TEDAVİ
Lomber spinal stenoz ameliyatı genellikle ağrı ve zayıflık nedeniyle yaşam kalitesi düşük olan hastalar için ayrılmıştır. Hastalar uzun süre yürüme zorluğundan şikayet edebilirler. Bu genellikle hastaların ameliyatı düşünmesinin nedenidir.Özel EKOL Hastanemizde Prof. Dr. Erol Yalnaz’ın lomber spinal stenoz tedavisinde cerrahi seçeneği post enstrümasyondur (spinal füzyon). Bu olasılık mükemmel bir ağrı rahatlamasına yol açabilir.

Füzyon ne demektir? Nasıl yapılır?

Füzyon, iki omurga kemiğinin birbirine birleştirilmesi, sabitlenmesi, kaynatılması, dondurulmasıdır. Füzyon sağlanması için çubuklar, vidalar ve kafesler gibi ek donanım (enstrumantasyon) kullanılabilir ya da kullanılmayabilir. Kullanılan enstrümanlar hem deformitenin düzeltilmesinde yardımcıdır hem de kemik kaynaması oluşurken omurları bir arada tutacak bir iç destek görevi görürler.

Ameliyattan 4-5 güm sonra taburcu olursunuz.

Hakkımda

Prof. Dr. Erol YALNIZ
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Çalışma Saatleri

Pzt - Cuma 8.30 am - 06.00 pmCmts: 08.30 am - 1.00 pmPazar: Kapalı

İletişim

Tel: 90 (284) 236 10 10Özel Ekol Hastanesi, Edirne,,TRYön Tarifi