TRAVMA
(YARALANMA)

TRAVMA TANIMI

Hasar veya yaralanma, doku yapısını ve bütünlüğünü, fizyolojik süreçlerin normal seyrini bozan harici faktörün (mekanik, fiziksel, kimyasal, radyoaktif, X-ışını, elektrik vb.) insan vücudundaki etkileri ifade eder.

Hasarlı dokunun doğasına bağlı olarak, deri (çürükler, yaralar), subkütan (ligament rüptürleri, kemik kırıkları, vb.) ve boşluklar (çürükler, göğüs, karın, eklem yaralanmaları kanamaları) ayırt edilir.

Hasar, kuvvet uygulama noktasına bağlı olarak doğrudan ve dolaylı olarak bölünür. Tekli (örneğin, femur enine kırıkları), çoklu (çoklu kaburga kırıkları), kombine (mesane rüptürü olan pelvis kırığı) ve kombine (kalça kırığı ve ayağın donması vb.) olabilirler.

Hasara neden olan mekanik faktörün etkisi sıkıştırma, germe, kırılma, bükülme veya karşı koyma şeklinde kendini gösterir ve böylece kuvvet uygulama alanındaki doku bölümü hasar görür.

Yaralanmalar açık, bütünlüğünü bozar ve doku ve organlarda hasar görmemiş cilt ve mukoza zarlarında bir değişiklik olduğunda kapanır.

 

YARALANMA TÜRLERİ

Yaralanmanın şiddeti ağır, orta ve küçüktür.

 • Şiddetli yaralanmalar, belirgin sağlık sorunlarına neden olan ve 30 gün boyunca egzersiz ve spor bozukluklarının kaybına yol açan yaralanmalardır. Mağdurlar, ortopedi ve travmatoloji uzmanlarından uzun süre hastanede tedavi edilmektedir.
 • Orta şiddette yaralanmalar, vücutta 10-30 gün boyunca egzersiz ve spor yaralanmalarına neden olan belirgin değişikliklerle yaralanmalardır. Orta büyüklükte spor yaralanmaları olan çocuklar da çocuk ortopedi ve travmatoloji tarafından tedavi edilir.
 • Küçük yaralanmalar, vücuttaki önemli bozukluklara neden olmayan ve genel ve atletik performans kaybına neden olmayan yaralanmalardır. Bunlar, ilk yardıma ihtiyacı olan aşınma, yüzey yaraları, küçük çürükler, birinci derece burkulmalar vb.n. içerir. Belki de doktor tarafından reçete edilen tedavinin (10 güne kadar) eğitim ve düşük yoğunluklu sınıflarla kombinasyonu.

Buna ek olarak, akut ve kronik yaralanmalar vardır.

 • Akut yaralanmalar travmatik faktörün ani etkisinin sonucudur.
 • Kronik yaralanmalar, vücudun belirli bir bölgesinde aynı travmatik faktörün tekrarlayan etkisinin sonucudur.
 • Yaralanma başka bir tür vardır-mikrotravma. Bunlar, dokuların fizyolojik direncinin sınırlarını biraz aşan ve işlevlerinin ve yapılarının bozulmasına neden olan tek (veya sıklıkla hasar gören) etkinin bir sonucu olarak doku hücreleri tarafından elde edilen hasarlardır (çocukların ve ergenlerin zayıf vücudu üzerinde uzun süreli yük).

YARALANMA VE ŞOK

Yaralanmalar, benzer koşullar altında meydana gelen farklı yaştaki kişilerin yaralanmalarının istatistikleridir. Bu koşullara bağlı olarak, ev, endüstriyel, spor, sokak yaralanmaları vardır.

Yaralanmalara şok eşlik eder. Şok, akut dolaşım yetmezliği, akut solunum yetmezliği, mikrosirkülasyon bozukluğu ve doku hipoksi ile sonuçlanan, tüm fizyolojik sistemlerin bozulmasına neden olan, yaşam destek sisteminin ilerleyici yetersizliği olan hızlı bir şekilde ortaya çıkan kritik bir durumdur.

Dünyada her yıl 10 milyon kişi ciddi yaralanır, 250 bin şoktan ölüyor. Savaş sırasında – “travmatik salgınlar” – %60 – %70 yaralı savaş alanında şok ile ölüyor. Dünya istatistikleri: her 1000 ciddi yaralı 100 kişi travmatik şoktan ölür.

Nedene bağlı olarak, şok türleri vardır:

 1. Travmatik şok:
 2. Mekanik yaralanma sonucu:

* Yaralar

* Kemik kırıkları

* Uzun süreli Doku Sıkıştırma sendromu

 1. Yanık yaralanmaları:

* Isı

* Kimyasal

 1. 3. Soğuk şok.
 2. Elektrik çarpması.
 3. Radyasyon şoku.
 4. II. Hemorajik veya hipovolemik şok.
 5. Akut kan kaybı-kanama.
 6. Akut dengesizlik-dehidrasyon (sediment sendromu).

III. Septik (bakteriyel ve toksik) şok.

 1. IV. Anafilaktik şok.
 2. Kardiyojenik şok.
 3. Miyokard enfarktüsü.
 4. Akut kalp yetmezliği.
 5. Kan nakli şoku.
 6. 1. Kan gruplarının uyumsuzluğu, RH faktörü.

Şok olaylarının gelişme hızına bağlı olarak:

Birincil şok-yaralanma sırasında veya hemen sonra.

İkincil şok, yaralanmadan birkaç saat sonra.

Şok gelişimine yatkın faktörler:

Şok faktörlerine maruz kalırken önce veya geliştirin, vücudun genel direncini azaltın, şok gelişimini teşvik edin ve ciddiyetini belirleyin.

 1. Kronik zayıflatıcı hastalıklar-beriberi, tüberküloz, anemi.
 2. Hipotermi.
 3. Aşırı ısınma.
 4. Oruç.
 5. Kan kaybı.
 6. Sinir şokları.
 7. İyonize radyasyon.
 8. İmmobilizasyon ve taşıma sırasında yetersiz taşıma immobilizasyonu ve yetersiz anestezi.
 9. Özellikle ateşli yaralar için şiddetli yaralanmalar için cerrahi müdahale.

 YARALARIN SINIFLANDIRILMASI

Yara, cildin, mukoza zarlarının ve bazen derin dokuların bütünlüğünü ihlal ederek ve ağrı, kanama ve şaşkın eşlik eden bir hasar olarak adlandırılır.

Yaralar, kesilmiş, ağrı, ezilmiş, yırtık, ısırılmış olabilir. Kurşun yaraları kurşun yarası veya şarapnel sonucudur. Gelen ve giden bobinler için delikler olduğunda uçtan uca olabilirler; Mermi veya parça dokularda sıkıştığında kördürler ve teğet boyunca uçan mermi veya parça cilt ve yumuşak dokulara zarar verir.

Kesilmiş ve dövülmüş yaraların küçük bir hasar alanı, pürüzsüz kenarları vardır, yaraların duvarları uygulanabilir kalır, diğerlerinden daha az kanama, enfekte olur. Küçük bir cilt hasar alanına veya mukoza zarına sahip noktalı nüfuz eden yaralar önemli bir derinlik olabilir ve iç organlara zarar verme olasılığı ve peritonit ve sepsis etkileri olan enfeksiyonların uygulanması nedeniyle daha büyük bir tehlike oluşturabilir. Kesik yaralar pürüzlü derinliğe sahiptir, çürükler ve yumuşak dokuların ezilmesi eşlik eder.Kesikler, yırtık ve ezilmiş yaralar, karmaşık bir form, düzensiz kenarlar, kanla ıslatılmış, nekroz (nekrotik) dokular ile belirgin bir mesafe ile karakterizedir ve enfeksiyon gelişimi için uygun koşullar yaratır.

Yırtık yaralar kaba mekanik etki sırasında ortaya çıkar, genellikle deri grefti dekolmanı, tendonlara, kaslara ve kan damarlarına zarar verir ve çok kirlenir.

Isırılan yaralar her zaman tükürük ile enfekte olur. nekrotik (nekrotik) dokular önemli bir mesafe için, enfeksiyon gelişimi için uygun koşullar yaratırlar.

KIRIKLAR

Kırık kemik bütünlüğünü tam veya kısmi bir ihlaldir.

Kırıklar kapalı (genel mukoza ve mukoza zarlarının bütünlüğüne zarar vermeden), açık (genel cildin bütünlüğüne zarar verirken) deplasman olmadan(kemik parçaları yerinde kalır), deplasman ile (parçacıklar hareket eden kuvvetin yönüne ve kas kasılmalarına bağlı olarak değişir).

Kırıklar keskin hareketler, yükseklikten düşen darbeler ile gözlemlenir.

Yalnızca iki parçanın oluşturduğu kırıklara tek kırıklar denir ve birden çok parçaya birden fazla kırıklar oluşur. Kazalar, depremler ve nükleer hasar merkezlerinde birden fazla kemik kırığı olabilir. Yanıklar ve radyasyon yaralanmaları ile birlikte en şiddetli kırıklar vardır.

Mermi veya kabuk parçasına maruz kalmanın bir sonucu olarak kırıklar atış olarak adlandırılır. Bunlar, büyük veya küçük parçaların kemiğinin parçalanması, kırık bölgede yumuşak dokuların parçalanması veya ekstremite bölümünün bölünmesi ile karakterizedir.

Kırıkların ana belirtileri ağrı, şişme, morarma, kırık yerin hareketliliğinin ihlali, ekstremite fonksiyonunun ihlali. Yaradaki açık kırıklar ile kemik parçalarını görebilirsiniz. Ekstremitelerin kemik kırıkları, kırığın yerini kısaltmak ve çarpıtmak için eşlik eder. Kaburga hasarı nefes almayı zorlaştırabilir ve kırığın bulunduğu yerde koparıldığında kaburga parçalarının gevreği duyulur (tutturulur). Pelvik ve omurga kemiklerinin kırıkları genellikle alt ekstremitelerde idrara çıkma bozuklukları ve hareket bozuklukları eşlik eder. Kafatası kemik kırıkları genellikle kulaklardan kanama oluşur.

Şiddetli vakalarda kırıklar şok eşlik eder. Özellikle arteriyel kanama ile açık kırıklarda şok gelişir.

Kırıklar için ilk yardım.

Kemik kırıkları tedavisi, etkilenen kişinin hayatını sürdürmeyi, olası komplikasyonları önlemeyi ve kemik bütünlüğünü, ekstremitelerin işlevini ve hastanın mümkün olan en kısa sürede çalışabilmesini amaçlamaktadır.

Uzun süreli Doku Sıkıştırma sendromu (travmatik toksikoz)

Ağır nesneler tarafından yumuşak dokuların uzun süreli sıkıştırılmasından kaynaklanan bu hasar. Boğulmuş dokularda nekroz odakları vardır, çürüyen toksik maddeler vücuda zehirlenir.

Baskıdan hemen sonra, etkilenen kişinin durumu tatmin edici, ancak 4-5 saat sonra, etkilenen vücut kısmında keskin bir şişme ve ağrı var, cilt mor-mavi olur, sıcaklık keskin bir şekilde yükselir. Uygun önlemleri almazsanız, 8-9 günde ölüm vücudun genel zehirlenmesinden gelir.

Hakkımda

Prof. Dr. Erol YALNIZ
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Çalışma Saatleri

Pzt - Cuma 8.30 am - 06.00 pmCmts: 08.30 am - 1.00 pmPazar: Kapalı

İletişim

Tel: 90 (284) 236 10 10Özel Ekol Hastanesi, Edirne,,TRYön Tarifi