Bel Fıtığı

BEL FITIĞI

Bel fıtığı – Lomber Disk hernisi (Herniad intervertebral disk), beldeki omur kemiklerin  arasında bulunan intevebral disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.Bel ağrısı ile kendini gösterir ve daha fazla komplikasyondan kaçınmak için tedavi edilmesi önemlidir.

Omurlararası diskler, omurganın her iki omurgasının arasına yerleştirilir, esnekliğini sağlar, çok çeşitli hareketlere izin verir ve günlük yaşamdaki gerginliği yumuşatır. Bu, spesifik yapılarından kaynaklanmaktadır, etkileşimi karakteristik dejeneratif oluşumuna yol açar ve zamanla değişir. Her bir disk merkezi olarak yerleştirilmiş iliksi çekirdekten, çevresel bir fibroz halka ve kıkırdaklı plaklardan oluşur.

SEMPTOMLAR

Bir disk hernisi varlığında, disk çekirdeğinin bir kısmı fibröz halkanın liflerinden dışarı çıkar ve sinir köküne değdiğinde problemler yaratır. Komşu sinirlerin tahrişi, kol veya bacağın ağrı, sertlik veya zayıflığına yol açar.

Diskopatinin belirtileri nelerdir:

Uzun süreli sırt / boyun ve bel ağrısı;    Omurga etrafındaki kas sisteminin spazmı;    Üst ve / veya alt ekstremitelerde kas güçsüzlüğü;    Üst ve / veya alt bacaklarda ağrı ve uyuşukluk;    Reflekslerin üst ve / veya alt bacaklarda zayıflaması;    Pelvik rezervuar fonksiyonundaki değişiklikler; Bel fıtığına neden olan ağrı aniden ortaya çıkıyor gibi görünmektedir, ancak genellikle aşamalı bir hasar sürecinin sonucudur. Disk hernianın daha az yaygın nedeni travma (örneğin düşme), araba kazası vb.

  1. Aşama Bulging (taşmış) disk. Komşu vertebral disk kenarlarını aşan hafif konveks görüntü. Anulus fibrosus ve periferde yerleşen Sharpey lifleri sağlamdır.
  2. Aşama Prolapse disk. Anulus fibrosusdaki parsiyel defektten diskin posterior herniasyonu. Yalnız en perifer veya posterior anulus lifleri sağlamdır. Hernya veya prolapsed disk herniye olmamış kısım ile ilişkilidir.
  3. Aşama Ekstrüde (patlamış) disk. Anulus fibrosus daki defektten diskin posterior herniasyonudur.
  4. Aşama Sekestre disk (serbest fragman). Anulus fibrosus daki defekt nucleus pulposus ekstrüde olması, ve bu ekstrüde fragman herniye olmamış disk arasında ilişkinin olmayışı. Fragman post.long.lig.a anterior veya posterior, disk mesafesine superior veya inferior, veya nadiren intradural olabilir.

LOMBER DİSK HERNİSİNİN LOKALİZASYONU

L4-L5 ve L5-S1 seviyeleri en sık etkilenir (vakaların% 98’i).
Kalan lokasyonlar L1-L2 (% 1’in altında), L2-L3 (vakaların yaklaşık% 1’i) L3-L4’tün (yaklaşık% 3). L3-L4 seviyelerinde disk hernisi olan hastaların yaklaşık% 24’ünde genellikle L4-L5 ve L5-S1 seviyelerinde disk fıtığı öyküsü bulunur ve bu da disk hastalığına genel bir eğilim gösterir.

BEL FITIĞININ TANISI

Edirne’deki, Özel EKOL Hastanemizde kişisel ve kaliteli tedavilerinizi en iyi ve en donanımlı teknolojiyle sağlamak için her türlü çabayı gösteriyoruz.Lomber disk herniasyonu teşhisi, deneyimli bir uzman tarafından dikkatlice incelenerek gerçekleştirilir. Kliniğimizde bulunan Prof. Dr. Erol Yalnız ortopedi ve travmatoloji profesorü size bu fırsatı verir.

Yetenekli pratisyen kendisini kolayca hasta şikayetlerinin olası nedenine yönlendirebilir. Disk herniasyonu için sadece fizik muayene yeterli değildir. Bir figüratif çalışma yapmak gereklidir – Bilgisayarlı Tomografi (BT), Nükleer Manyetik Rezonans (MR).

Normal röntgen görüntüsü, bel fıtığının bir göstergesi değildir. Oldukça sık dejeneratif değişiklikler (osteofit) gibi önemli şikayeti olmayan birçok hastada bulunur. X-ışını görüntüsünün önemi osteoporoz, enflamatuar hastalıklar, travmalar, tümör hastalıkları gibi hastalıklarda daha belirgindir, ancak disk herniasyonunun tanısında pratik bir önemi yoktur. BT ve MRG gibi non-invaziv teknikler, fıtığın diseksiyonu hakkında vakaların% 75-95’inde önemli bilgi ve detaylar vermektedir. LOMBER DİSK HERNİASININ TEDAVİSİ Kliniğimiz hastaların kalitesini ve profesyonel tedavisini önemseyen yüksek nitelikli bir sağlık ekibine sahiptir. Hastalara konforlu bir tedavi ve konaklama sağlayan modern bir şekilde hazırlanmış odalar sunulmaktadır.
Lomber disk herniasyonunun tedavisi cerrahi yöntemidir. Cerrahi tedavi endikasyonları acil ve planlıdır.Ameliyat gerektiren bazı şikayetler:     Doku rezervuar bozuklukları (idrar kaçırma veya idrar yapamama)    Progresif nörolojik bozukluklar (alt ekstremite kaslarında parez veya felce yol açan akut zayıflık)     Konservatif tedaviden diskalifiye    Pelvik-vasküler bozuklukların başlangıcı (daha sonra cerrahi tedavi endikasyonları acil hale gelir). Edirne Özel Ekol Hastanemizde bel fıtığını tedavi etmek için kullanılan yöntemler, Ortopedi ve Travmatoloji bölümünde Profesör Dr. Erol Yalnız ile omurga cerrahisinde en ileri standartlara uygundur. Bireysel ve kaliteli tedavinizi sağlamak için her türlü çabayı gösteriyoruz.

Tedavi yöntemleri Mikroskobik diskektomi ve Laminektomidir.

Mikrodisektomi ameliyatı, intervertebral diskin herniasyonunu gidermek için minimal invaziv bir işlemdir, böylece sinir kökünün sıkışmasını önler. Bu işlem küçük bir insizyonda genel anestezi altında 40 ila 90 dakika sürer. Mikrocerrahinin temel prensipleri, dokuların maksimum anatomik bütünlüğünü korumaktır. Hastalar ameliyattan bir gün sonra kalkıp yürüyebiliyor, genellikle 2-3 gün hastanemizde kalıyorlar.   Lomber bölgedeki laminektominin ameliyatı öncelikle lomber omurgada stenoz sırasında sinir kökünün sıkışmasından kaynaklanan semptomları ortadan kaldırmaya yöneliktir. Bu cerrahi tedavi yöntemi genellikle büyük boyutlu disiplinlerarası diskteki fıtıklaşmış disk varlığında öne çıkar. Bu gibi durumlarda, operasyonun amacı, etkilenen bölgeye serbest erişim sağlamaktır. Laminektomi anestezi altında hastanın genel anestezi durumunda yapılır, ameliyat süresi 1-3 saattir.

 

Hakkımda

Prof. Dr. Erol YALNIZ
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Çalışma Saatleri

Pzt - Cuma 8.30 am - 06.00 pmCmts: 08.30 am - 1.00 pmPazar: Kapalı

İletişim

Tel: 90 (284) 236 10 10Özel Ekol Hastanesi, Edirne,,TRYön Tarifi