Koksartroz (osteoartrit veya deforme olabilen kalça artrozu), femur başı ve asetabulum yüzeyini kaplayan kıkırdakta tahrip olan dejeneratif-distrofik bir hastalıkır.

 ANATOMİ
Kalça eklemi vücudumuzun büyük küresel eklemlerinden biridir. Bu ana destek bağlantısıdır yürürken, koşarken ve giyerken önemli yük getirir. Şekli derin yuvarlatılmış bir yuvada bulunan bir top olarak temsil edilebilir.

Kalça boşluğu, pelvik kemik tarafından oluşturulur ve asetabuler kavite olarak adlandırılır. Femur yardımı ile femura bağlı olan femur başını içerir. Femur boynunun biraz altında, geniş trokanter denilen kemik yüksekliği vardır. Gluteal bölgenin kasları bu femoral bölgeye katılır. Kalça eklemi kapsülü, bir ucundan pelvise, diğer ucunu da femura bağlayan güçlü bağlarla güçlendirilir.

Kalça eklemi, arkadaki gluteal bölgenin kasları ve öndeki ön uyluk grubunun kasları ile kaplıdır. Asetabular kavitede bulunan femur başı eklem kıkırdağı ile kaplıdır. Kalça eklemindeki normal kıkırdak, 6 mm kalınlığa ulaşır. Yaygın kıkırdak, kirli beyaz renkte ve yoğun elastik kıvamda çok düz bir yüzeye sahiptir. Eklem kıkırdağının varlığı nedeniyle, temas eden eklem yüzeyleri arasındaki sürtünme önemli ölçüde azaltılmıştır.Kanın femur başı ile beslenmesi damarlardan yapılır. Boynun kırılması durumunda, kafadaki kan dolaşımı bozulabilir ve  femur başı nekrozuna neden olur. Bu nedenle kalça kırığına aseptik nekroz adı verilen ciddi bir komplikasyon eşlik edebilir. Ek olarak, lokal dolaşımın bozulmasından dolayı kırıklar sırasında femur boynu füzyonu yoktur.

KOKSARTROZ AŞAMALARI

Birinci aşama koksartroz – ağrı yalnızca uzun süren fiziksel egzersizlerden sonra, örneğin yürüdükten veya koşduktan sonra etkiler. Genellikle kalça eklemi ağrılıdır ve diz ve uylukta daha az sıklıkta görülür. Ağrıyan bacağın hareketi ve eklem hareketliliği sınırlı değildir. Bir moladan sonra ağrı geçer.

 • İkinci aşama koksartroz– ağrı güçlenir, kasık bölgesinde meydana gelir ve sadece egzersiz sırasında değil, dinlenme sırasında da rahatsızlık verir. Ek olarak, uzun bir yürüyüşten sonra hasta topallamaya başlar. Eklem daha az hareketli hale gelir, uyluk kaçırmak mümkün değildir. Abdüktör ve germe kasları zayıflar.

Üçüncü aşama koksartroz– geceleri bile ağrı sürekli olarak vardır. Etkilenen bacağın hareketleri sınırlıdır, kaslar atrofiktir. Yürürken, hasta baston kullanmak zorunda kalır. Bu zamanda, pelvis boşluğa pozisyonunu değiştirir, böylece bacak yarası kısalırsa, gövde etkilenen bacağa doğru eğilir, bu pozisyondaki iltihap yükü artar.

 

KOKSARTROZ NEDENELERİ

 • Genetik: bir dizi kalıtsal hastalık koksartroza yol açar. Çoğu zaman bağ dokusu (ligamentler, kemikler ve eklemler) veya kollajen hasarıyla ilişkilendirilir.
 • Yaş:
 • 30-35 yıl-hastalık çok nadirdir.
 • 40-45-nüfusun %2-3’ünü etkiler.
 • 45-65-koksartroz riski %30’a yükselir.
 • 65 yıl sonra-hastalık riski %70’e yükselir.
 • Koksartroz gelişimi nedenleri ve yatkınlık faktörleri:
 • Konjenital eklem displazisi;
 • Femur kafasının kısmi veya tam gerilmesi;
 • Profesyonel sporcuların eklem tıkanıklığı;
 • Bulaşıcı eklem hastalıkları;
 • Kalça yaralanmaları;
 • Eklemdeki dolaşım bozuklukları;
 • Omurga bozuklukları;
 • Vücuttaki hormonal bozukluklar;
 • Romatoid artrit;
 • baş uyluk nekrozu;
 • sedanter yaşam;

 KOKSARTROZ BELİRTİLERİ

Koksartrozun başlıca semptomu hem hareket sırasında hem de dinlenme sırasında ağrıdır. Ağrı genellikle eklemde, dizde, kasık bölgesinde, uylukta lokalize olur. Hastanın bacaklarının hareketleri sınırlıdır. Hastalık yavaş gelişir. Bir süre sonra uyluk kasları atrofi olur. Bütün bunlar topallığa yol açar.

KOKSARTROZ TANISI NASIL KONULUR? 

Hastalığın teşhisi için temel yöntemler enstrümantal araştırma yöntemleri, kalça Röntgeni yapılır. Hasta şikayetlerini analiz edilir, eklemi kontrolü yapılır, etkilenen eklemdeki hareketliliği değerlendirilir.Eklemlerin Röntgeni, koksartrozun teşhisi için ana yöntemdir. Çoğu durumda, yöntem yalnızca hasar derecesini değil aynı zamanda nedenini de belirlemenize izin verir. Resimlerin açıkça görülebilir kemik deformasyonları, eklem şekli değişiklikleri, kemik sızdırmazlığı, eklem alanının genişliğini ölçebilir. Bu yöntemin dezavantajı, eklemin yumuşak dokularının durumunu görmek ve değerlendirmek imkansızdır. 

KOKSARTROZ TEDAVİSİ

Özel EKOL Hastanemizde en iyi ekipman ve teknoloji ile bireysel, kaliteli tedavi sağlamak için çalışıyoruz. Profesör Dr. Erol YALNIZ-Ortopedi ve travmatologi profesöru, size iyi tanı, eğitim, hastalık ve kalça sorunları olan hastaların tedavisi garantisini veriyor.Hastaların tedavisi, bu amaçla özel olarak inşa edilmiş modern teknolojilerle yapılır. Hastanemizde koksartroz cerrahi yöntemle tadavi edilir.

Cerrahi tedavi- ENDOPROTEZEndoprotez, eklemlerin metal alaşımlardan ve sentetik materyallerden oluşan hareketli yapay eklem modelleri ile rekonstrükte edilmesidir.

Kalça replasmanının başlıca endikasyonları şunlardır:·        Çeşitli etyolojilerin koksartrozu·        Boyun ve kalça kırığı ·        Eklem hasarı·        Romatoid kalça lezyonlarıEndoprotez kliniğimizde çimentosuz olanı kullanılır, endoprotez boşluğu pelvik kemik vidalarıyla bağlanır. Kalça kemiğin  sapı, özel olarak hazırlanmış medüller femur kanalına sıkıca yapışır. Kemiklerle temas halinde olan bu tür bir endoprotezin yüzeyleri gözenekli bir görünüme sahiptir. Bu yapı nedeniyle, kemik dokusu, endoprotezin yüzey tabakasında kademeli olarak büyüyebilir ve bu da sabitleme için önemli bir ek faktördür.

İşlem süresi 1,5 ila 2,5 saattir. Cerrah uyluk kemiğin başının ve boynunun çıkarılmasını gerçekleştirir ve endoprotezin parçaları yerinde sabitlenir. Asetabulum delilir ve yerine yapay bir boşluk eklenir, endoprotezin bacağı önceden hazırlanmış bir uyluk kanalına yerleştirilir. Ekstremite fonksiyonunu kontrol ettikten sonra, cerrahi yara katmanları dikilir.

Ameliyat sonrası

Ameliyattan sonra postoperativ servise transfer edilirsiniz. Durumunuz deneyimli sağlık personeli tarafından izlenecektir. İlk gün, hayati bulgular (kan basıncı, nabız, elektrokardiyogram, kandaki oksijen satürasyonu) izlenir, alt ekstremite kaslarının hızlı güçlendirilmesi için, kliniğimizden bir rehabilitasyonun rehberliğinde egzersiz yapmaya başlamak çok önemlidir.Ameliyattan sonraki gün yatağın kenarına oturabilir ve kalkabilirsiniz (tıbbi personel gözetiminde). Her gün fiziksel aktivite artar. Hastanede yatışınız ortalama 4 gündür.

Hakkımda

Prof. Dr. Erol YALNIZ
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Çalışma Saatleri

Pzt - Cuma 8.30 am - 06.00 pmCmts: 08.30 am - 1.00 pmPazar: Kapalı

İletişim

Tel: 90 (284) 236 10 10Özel Ekol Hastanesi, Edirne,,TRYön Tarifi