GONARTROZ

Gonartroz , osteoartrit (gonarthrosis) diz ekleminde akan dejenerasyon-distrofik süreçler ile karakterize edilen patalojik bir durumdur. Diz gonartrozu, kıkırdağın parçalanması ve eklemin deformasyonu ile karakterizedir ve işlevlerinin ihlali eşlik eder. Çoğu zaman, bu hastalık yaşlı kadınları etkiler.

GONARTROZ NEDENLERİ

Gonartroz nedenleri – iki türdür: birincil ve ikincil;

 • Birincil – ortaya çıkmasının nedeni henüz bilinmiyor; yaşlı hastalarda sık görünen bilateral gonartroz;
 • Ikincil – herhangi bir yaşta mevcut sakatlık veya diz patolojisinin arka planına karşı ortaya çıkar; tek taraflı gonartroz

Vakaların %20’sinden fazlası, patoloji, intraartiküler tibia kırıkları, ligament rüptürü veya menisküs deformitesinden sonra gelişir. Genellikle gonartroz patolojinin başlangıcından 5 yıl sonar tekamül eder, ancak nadir durumlarda 3 ay sonra ortaya çıkar.

Hastalığın ortaya çıkışı eklem üzerinde büyük bir yüke neden olabilir. Spor salonunda düzenli olarak egzersiz yapan 40 yaşın üzerindeki sporcular risk altındadır. Ağır egzersizlerde aşırı yük dejeneratif-distrofik değişikliklere neden olabilir. Sadece egzersiz değil, aynı zamanda aşırı kilo nedeniyle eklemlerin yükü de benzer sonuçlara yol açabilir

 

GONARTROZ BELİRTİLERİ ve AŞAMALARI NELERDİR

Diz ekleminde gonartrozunun yaygın semptomları arasında:

 • hareket halinde ciddi diz ağrısı;
 • bozulmuş diz fonksiyonu;
 • diz eklemi şişmesi;
 • topallık;
 • eklemlerin sertliği;
 • hastalıklı eklemde kararsızlık.

Patolojinin gelişimi yavaştır ve ilk aşamada insanlar yürürken veya tırmanırken eklemlerde hafif bir ağrı fark ederler. Diz bölgesinde sıkılaştırma ve sertlik vardır. Ana semptom, uzun bir yolculuktan sonra yataktan kalkarken veya yürümenin başlangıcında akut ağrıdır. Isınma sonrasında eklem ağrısı sendromu kaybolur. Hastalık, sıvı biriktiği için şişkinlik haricinde görünüşte kendini göstermez. Bu, hafif şişme ve şekil değişikliğine neden olur.

Çoğu durumda, gonartroz yavaş yavaş gelişir ve art arda dört aşamayı atlayarak devam eder.

Aşama I – gonartroz

Birinci derece diz eklemi diz gonartrozu, aşağıdaki özelliklerle karakterize edilir:

 • Belirsiz diz ağrısı, çömelme sırasında merdivenlerden yukarı / aşağı tırmanırken.
 • Hareketin başında “İlk” acı.
 • Hareketliliğin kısıtlanması.
 • Hasta “uzaklaştığında” rahatsızlığın ortadan kalkması.
 • Ağır fiziksel yükten sonra diz ağrısı.
 • Diz güçlü veya hafifçe şişmiş görünüyor.
 • Sinovit belirtileri ortaya çıkabilir (eklemde sıvı oluşmasının nedeni olan iç astarın iltihabı)

Aşama II – gonartroz

İkinci derecedeki iki taraflı diz eklemi gonartrozları aşağıdaki özelliklere sahiptir:     Ağrı daha yoğun hale gelir.     Yürüme ve eğilme esnasında rahatsızlık hızla artar.     Ağrı dizlerin içinde lokalize olur ve istirahat sırasında yavaş yavaş kaybolur.     Eklem genişler, içindeki sıvı birikmeye başlar (sinovit).     İnterstisyel sıvı, eklemin arka yüzeyindeki deri altı kuyusunu doldurabilir (Baker kisti).     Fiziksel ısınmadan sonra sertlik geçebilir.     Diz bölgesindeki bacakların şekli değişir (bir eğrilik vardır).

EKLEMDE ANATOMİ VE PATALOGİK DEĞİŞİMLER

Diz eklemi tibia ve femur yüzeylerinden oluşur. Ön bölgede, femoral kondil arasındaki derinliğin uzunluğuna doğru uzanan patella bulunur. Bu durumda, tibia diz ekleminin işlevselliğini etkilemez. Uyluk ve tibia yüzeyleri, kalınlığı 5 mm olan kıkırdak tabakasına sahiptir. Darbeleri emer ve hareket sırasında sürtünmeyi azaltır.

Hastalık, kanın kıkırdak dokusuna girdiği küçük interkostal damarlarda kan dolaşımının bozulmasıyla oluşmaya başlar. Bu nedenle, kıkırdak kuru ve ince hale gelir ve yumuşama fonksiyonunun kaybına neden olur. Patolojinin ikinci aşaması, kemikteki telafi edici değişikliklerin arka planına karşı gelişir. Subkondral kısım sızdırmazlığı oluşur ve eklemin kenarlarında osteofitler oluşur (diken şeklinde kemik büyümeleri).

Eklem kapsülü ve sinovyal membran kuru ve deforme olur ve eklem sıvısı kalınlaşır (eklemlerin yağlanması kötüleşir). Besin maddelerinin kıkırdak dokusuna taşınmamasından dolayı tahribat meydana gelir. Kıkırdağın parçalanmasından sonra dejeneratif değişiklikler hızlanır ve bu da hastalığın üçüncü aşamasının gelişimini tetikler. Şiddetli fazda derinleşmeler ve kemik biçimindeki değişiklikler meydana gelir, bu da hareketliliğin ve keskin diz ağrısının azalmasına neden olur.

GONARTROZ TANISI

Profesör Dr.Еrol Yalnız  ile birlikte Ortopedi ve travmatologi profesoru, size locomorium sisteminin hastalıklarının iyi teşhisini ve tedavisini garanti eder.Hastalığın teşhisi, hastanın öyküsü, iltihaplanmış ekleminin muayenesi, hacim kontrolü ve mobilite değerlendirmesini içerir. Teşhisi doğrulamak için, profesör eklem alanında bir değişiklik gösteren röntgen görüntüsü ister.  GONARTROZ TEDAVİSİ
Kaliteli sağlık hizmetlerine erişim çok önemlidir. İyi hizmet, tedavi süresince konforlu bir konaklama. Özel hastanemizde, hastaların kalitesine ve profesyonel tedavilerine önem veren, çok nitelikli bir sağlık ekibi çalışıyor.
Günümüzde gonartrozun tam tedavisi mümkündür, ancak hastalığın ilerlemesi önemli ölçüde gecikebilir Tedavi ne kadar erken başlarsa, patolojik süreçlerin gelişimi o kadar uzun süre ertelenir, cerrahi tedaviye gelince kliniğimizde olumlu sonuçlar almanızı sağlar. En etkili cerrahi müdahale yöntemlerinden biri, total ve kısmi olabilen diz eklemi protezidir.
Diz eklemi endoprotezinde hasarlı kemikler ve kıkırdak metal ve polimer bileşenlerle değiştirilir. Hareket ve diz fonksiyonunu eski haline getirmek için şekillendirilirler. Yeni yapay diz eklemi endoprotez olarak adlandırılır. Genellikle tibia ve femurun kenarlarına monte edilmiş iki metal bileşenden oluşur. Bir polimer bileşeni aralarına yerleştirilir. Metal parçalar çelik, kobalt-krom veya titanyum alaşımlarından yapılmıştır. Metal parçalar arasındaki temas için dayanıklı ve aşınmaya dayanıklı polietilen (plastik) alaşımlar kullanılır. Kemik bileşenlerinin sabitlenmesi için, sözde ” kemik çimentosu ve ayrıca doğrudan kemiğe tutturulmuş çimento olmadan da yerleştirilebilir. Kısmi protez, diz ekleminin sadece bir bölümünün hastalık sürecinden etkilendiği durumlarda, eklemin sadece o bölümünün değiştirilmesi mümkündür. İşlem, total diz endoprotezine benzer. Burada yine femur ve büyük tibia parçaları metal parçalar arasına bir polietilen bileşen yerleştirilerek değiştirilir.Bir hafta önce hastaya konsultasyon yapılır, gün belirlenir, ve ameliyat günü sabah 8: 30’da aç karınla yatışı yapılır.Cerrahi tedaviden  sonra size ağrı kesici veya steroidal olmayan ağrı kesiciler verilecektir.Ameliyattan sonraki ilk gün, fizyoterapist size daha hızlı iyileşmek için yapmanız gereken bazı egzersizleri gösterecek.Hastanede kalmanız birçok faktöre bağlıdır: yaşınız, genel durumunuz, eşlik eden diğer hastalıkların varlığı veya yokluğu (ortalama 3-7 gündür). Hastanemiz sağlığınız için ihtiyacınız olan her şeyi sağlamaktadır.

Hakkımda

Prof. Dr. Erol YALNIZ
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Çalışma Saatleri

Pzt - Cuma 8.30 am - 06.00 pmCmts: 08.30 am - 1.00 pmPazar: Kapalı

İletişim

Tel: 90 (284) 236 10 10Özel Ekol Hastanesi, Edirne,,TRYön Tarifi